Loading...
Hamle programıyla 31 projeye AR-GE yatırımı

Kritik teknolojileri yerli ve milli imkanlarla geliştirmeyi hedefleyen Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı ile mobilite alanında 31 yeni proje desteklenecek.

102 proje arasından seçilen bu 31 projenin Türkiye’ye büyük kazanımlar sağlayacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “3 buçuk milyar sabit yatırımla 161 milyon lira Ar-Ge harcaması yapılacak.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kimya, eczacılık, elektronik gibi sektörlerle Hamle Programı’nı genişleteceklerini açıklayarak “Türkiye’yi kritik teknolojilerin pazarı yerine üreticisi haline getireceğiz. Ülkemizi 2023 hedeflerine taşıyacak, 2053 vizyonuna kilitleyecek yolun katma değerli ve yenilik odaklı üretimden geçtiğinin çok iyi farkındayız. Bu amaçla başlatmış olduğumuz Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programımızı, yeni alanlara teşmil ederek bütün bu alanlarda başarıya kilitlenmiş vaziyetteyiz. Ar-Ge’sini ve üretimini ülkemizde gerçekleştireceğimiz, diğer bir deyişle yerlileştireceğimiz 919 yüksek teknolojili ürün belirledik” diye konuştu.   

Hamle programı nedir?

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı, teknoloji seviyesi yüksek veya yoğun dış ticaret açığı verilen ürünlerin yerli imkân ve kabiliyetlerle üretilmesi amacıyla hayata geçirildi. Katma değerli üretimin arttırılmasını hedefleyen program ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK, KOSGEB gibi bağlı ve ilgili kuruluşlar tarafından verilen destekler tek pencereden yönetiliyor.


expand_less